O nama

Home O nama

Misija, cilj i usluge

Dostizanje, očuvanje i unapređene ljudskih prava (socijalnih, kulturnih, a posebno ekonomskih), kao i ukupne sigurnosti društva u cjelini, društvenih grupa i pojedinaca, najvažniji su uslovi ukupnog razvoja, stabilnosti i napretka svakog savremenog društva. Obaveza savremene države na tom planu je da omogući nesmetano ostvarivanje tih prava (ispunjenje potreba i interesa) za sve pojedine članove toga društva.

Duboke političke, ekonomske, vojne i druge društvene promjene u svijetu su dovele do toga da osjećaj nesigurnosti postaje sve izraženiji, iako smo svjesni činjenice da nikada nije bilo toliko i takvih sredstava i ljudskih resursa u funkciji zaštite i nikada se nije posvećivalo toliko pažnje bezbjednosti kao danas.

Savremeno „društvo rizika“u vremenu globalne nesigurnosti značajno je promijenilo gotovo sve oblasti života. Savremene tokove u sferi socijalno-ekonomskih i političkih odnosa, karakteriše globalna tendencija smanjenja sredstava koja se troše iz državnog budžeta, u dijelu odgovora na kriminalne aktivnosti. Policija danas sve više dobija ulogu subjekta koji selektivno djeluje usredsređujući se na određene („najopasnije”) oblike ugrožavanja, dok je društvu (zajednici – pojedincu) ostavljeno da se stara o onim drugim („manje opasnim”) ugrožavanjima, ona zahtijevaju veće angažovanje privrednih subjekata i građana u domenu bezbjednosti. Naravno, nije reč jednokratnim akcijama, već naprotiv – o sistemu koji kroz kontinuirani proces realizuje funkciju bezbjednosti, a time se stvara jedna nova kultura bezbjednosti u kojoj učestvuju svi. Bezbjednosna kultura, u svim svojim aspektima, predstavlja područje izuzetno produbljenog dejstva moralnih vrijednosti i moralnih činilaca, pri tome, pojedinac određuje svoj moralni odnos prema drugima, prema društvu ili prema sebi. Da bi prihvatio očekivano bezbjednosno ponašanje, pojedinac treba da bude svjestan da njegova reakcija na određenu pojavu ugrožavanja ne stvara samo pozitivne efekte po njegovu – ličnu bezbjednost, već i po ukupnu bezbjednost drugih.

Institut za procjenu rizika i kritičnu infrastrukturu (IPRKI) je nevladina organizacija koja radi na unapređenju bezbjednosti građana, privrednih subjekata i društva u cjelini, zasnovanoj na demokratskim principima i poštovanju ljudskih prava, i ima za cilj podizanje nivoa svijesti o postojećim i mogućim bezbjednosnim rizicima i poboljšanje ljudske, nacionalne, regionalne, evropske i međunarodne bezbjednosti.

Usluge koje pruža IPRKI:

• istraživanja,
• analize i praktične predloge,
• kongresi, seminari , okrugli stolovi i radionice,
• izdavačku djelatnost,
• stručnu podršku i
• umrežavanje svih relevantnih aktera.

Istraživanja

Rad IPRKI počiva na primenjenim istraživanjima koja su: utemeljena u teoriji, multidisciplinarna po razumijevanju i pristupu problemu, i zasnovana na učešću aktera kojih se rezultati najviše tiču.

Terenska istraživanja :
• proučavanje pojava u uslovima u kojima se one prirodno javljaju Cilj: steći cjelovit i detaljan uvid u funkcionisanje manjih zajednica
Istraživanja u lokalnim zajednicama:
• Proučavanje savremenih lokalnih zajednica, obično sistematskim posmatranjem i razgovorima sa članovima zajednice, kao i analizom različitog materijala

Studija slučaja:
• Fokusiranje na jedan konkretan socijalni entitet – izučavanje formiranja, funkcionisanja i svojstava jedne socijalne grupe

Izvori podataka :
• Primarni (individue, fokus grupe, panel grupe, Internet,otpad) • Sekundarni (knjige i periodike, poslovna evidencija iarhiva, podaci statističkih agencija, publikacije javneuprave, javni mediji, Internet...)

U prikupljanju i analizi podataka, primenjujemo više različitih istraživačkih metoda:
analiza sekundarnih izvora,
analiza komparativnog pristupa,
kvantitativna analiza,
intervjua,
fokus grupa,
i drugih primarnih empirijskih i etnografskih metoda istraživanja.

Obrazovni programi

Akademska razmjena koja podrazumijeva učešće nastavnika, studenata i istraživača u naučnoj, nastavnoj, izdavačkoj, kulturnoj i drugoj saradnji, a u cilju jačanja obrazovnih odnosa, razvoja naučnih istraživanja, ostvarivanja kulturnog i intelektualnog kapaciteta i iskorišćavanja dostignuća ustanova visokog obrazovanja i instituta u oblasti obrazovanja i naukeda iz temelja izmijenimo razumijevanje, saznanje, vrijednosti i viđenja ključnih društvenih i bezbjednosnih problema kod donosilaca odluka.

U ciljnu grupu obrazovnih programa i seminara IPRKI spadaju:
• političari,
• članovi parlamenta,
• studenti, đaci
• policijski službenici,
• privatna bezbjednost
• i mnogi drugi koji su ili će biti uključeni u donošenje odluka na svim nivoima.

Umrežavanje svih relevantnih aktera

Na našem području ne postoji organizacija kojoj je osnovna misija saradnja između javnog i privatnog sektora bezbjednosti.

Za pokretanje takvog partnerstva treba:

1. Napraviti kontakt sa stranama čije učešće je od suštinske važnosti za partnerstvo
2. Poboljšanje odnosa, razmjena informacija, obuka ili rešavanje konkretnih problema,
3. Identifikovati druge zainteresovane , koje treba pozvati da se pridruže. Odrediti geografsko područje koje će se pokrivati i definisati ključne resurse (vještine, lične i profesionalne konekcije, autoritet, druge vrste usluga i finansiranje) koji će organizaciji biti potrebni i ko može da obezbijedi te resurse,
4. Marketingom kreirati identitet organizacije putem loga, brošure, Video, ili CD, jer će to pomoći kod pribavljanja sredstava, i regrutovanja članova.

Zato IPRKI trba da služi za uspostavljanja strateških partnerstava između privatnog i javnog sektora i građana.

IPRKI se angažuje na izmjenama zakonske regulative i teži tome da donosioce odluka i širu javnost zainteresuje za važne društvene probleme iz oblasti bezbjednosti.

Za ove ciljeve se borimo:

Aktivnim prisustvom u medijima, stvaranjem onlajn platformi i otvaranjem prostora za njihovo direktno uključenje u kreiranje bezbjednosnih politika.

- Naš TIM -

Marjan Marjanović

izvršni direktor

Marijana Marjanović

projekt menadžer

Nađa Vuković

asistent projekt menadžera

Mijat Marjanović

PR sektor

Branko Vuković

PR sektor

Ana Vučeković

sekretar NU

Vasko Nikolić

grafički i web dizajner

- Naši partneri -